KODI Main - en to lv_lv translation catalogue (5 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: AAC Audio Encoder
lv_lv: AAC audio kodētājs

[ctx: Addon Description]
en: AAC is a set of codecs designed to provide better compression than MP3s, and are improved versions of MPEG audio.
lv_lv: AAC ir kodeku komplekts, kas izstrādāts, lai nodrošinātu labāku saspiešanu nekā MP3, un ir uzlabotās MPEG audio versijas pēctecis.

[ctx: #30000]
note: Bitrate to use on for compression
en: Bitrate
lv_lv: Bitu pārraides ātrums

[ctx: #30001]
note: Description of setting with label #30000 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the AAC audio encoder for audio compression.
lv_lv: Atlasiet, kādu bitu pārraides ātrumu izmantot AAC audio kodētājam audio saspiešanai.

[ctx: #30002]
note: Value format for with bitrate edited field
en: {0:d} kbps
lv_lv: {0:d} kilobiti/s
