KODI Addons - en to it_it translation catalogue (58 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: IBM Model M keyboard
it_it: Tastiera IBM modello M

[ctx: Addon Description]
en: The IBM Model M keyboard, introduced in 1984, is regarded as a timeless and durable piece of hardware.
it_it: La tastiera IBM Model M, introdotta nel 1984, è considerata un componente hardware senza tempo e durevole.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: Wikipedia (wikipedia.org)
it_it: Credito immagine: Wikipedia (wikipedia.org)

[ctx: #30000]
en: Keyboard
it_it: Tastiera

[ctx: #30050]
en: Escape
it_it: Esci

[ctx: #30052]
en: Backspace
it_it: Indietro

[ctx: #30053]
en: Enter
it_it: Invio

[ctx: #30054]
en: Space
it_it: Spazio

[ctx: #30055]
en: Left Alt
it_it: Alt sinistro

[ctx: #30056]
en: Right Alt
it_it: Alt destro

[ctx: #30057]
en: Left Ctrl
it_it: Ctrl sinistro

[ctx: #30058]
en: Right Ctrl
it_it: Ctrl destro

[ctx: #30059]
en: Left Shift
it_it: Maiuscolo sinistro

[ctx: #30060]
en: Right Shift
it_it: Maiuscolo destro

[ctx: #30061]
en: Caps Lock
it_it: Blocco maiuscole

[ctx: #30062]
en: Scroll Lock
it_it: Blocco scorrimento

[ctx: #30063]
en: Num Lock
it_it: Blocco numerico

[ctx: #30074]
en: Print Screen
it_it: Stampa schermo

[ctx: #30075]
en: Pause
it_it: Pausa

[ctx: #30076]
en: Insert
it_it: Inserisci

[ctx: #30078]
en: Page Up
it_it: Pagina su

[ctx: #30079]
en: Page Down
it_it: Pagina giù

[ctx: #30080]
en: Delete
it_it: Elimina

[ctx: #30081]
en: End
it_it: Fine

[ctx: #30082]
en: Left
it_it: Sinistra

[ctx: #30083]
en: Up
it_it: Su

[ctx: #30084]
en: Down
it_it: Giù

[ctx: #30085]
en: Right
it_it: Destra

[ctx: #30086]
en: Num Pad 1
it_it: Tastierino numerico 1

[ctx: #30087]
en: Num Pad 2
it_it: Tastierino numerico 2

[ctx: #30088]
en: Num Pad 3
it_it: Tastierino numerico 3

[ctx: #30089]
en: Num Pad 4
it_it: Tastierino numerico 4

[ctx: #30090]
en: Num Pad 5
it_it: Tastierino numerico 5

[ctx: #30091]
en: Num Pad 6
it_it: Tastierino numerico 6

[ctx: #30092]
en: Num Pad 7
it_it: Tastierino numerico 7

[ctx: #30093]
en: Num Pad 8
it_it: Tastierino numerico 8

[ctx: #30094]
en: Num Pad 9
it_it: Tastierino numerico 9

[ctx: #30095]
en: Num Pad 0
it_it: Tastierino numerico 0

[ctx: #30096]
en: Num Pad /
it_it: Tastierino numerico /

[ctx: #30097]
en: Num Pad *
it_it: Tastierino numerico *

[ctx: #30098]
en: Num Pad -
it_it: Tastierino numerico -

[ctx: #30099]
en: Num Pad +
it_it: Tastierino numerico +

[ctx: #30100]
en: Num Pad Enter
it_it: Tastierino numerico Invio

[ctx: #30101]
en: Num Pad .
it_it: Tastierino numerico .

[ctx: #30106]
en: Left Meta
it_it: Meta sinistro

[ctx: #30107]
en: Right Meta
it_it: Meta destro

[ctx: #30108]
en: Left Windows
it_it: Windows sinistro

[ctx: #30109]
en: Right Windows
it_it: Windows destro

[ctx: #30130]
en: Mode/Option
it_it: Modalità/Opzione

[ctx: #30131]
en: Compose
it_it: Componi

[ctx: #30132]
en: Help
it_it: Aiuto

[ctx: #30133]
en: SysReq
it_it: Richiesta sistema

[ctx: #30134]
en: Break
it_it: Interrompi

[ctx: #30136]
en: Power
it_it: Accendi

[ctx: #30138]
en: Undo
it_it: Annulla

[ctx: #30139]
en: Num Pad =
it_it: Tastierino numerico =

[ctx: #30140]
en: Clear
it_it: Pulisci

[ctx: #30141]
en: OEM 102nd Key
it_it: Tasto 102 OEM
