KODI Main - en to da_dk translation catalogue (17 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Generic music scraper for artists
da_dk: Generisk musik-scraper til kunstnere

[ctx: Addon Description]
en: Searches for artist information and artwork across multiple websites.
da_dk: Søger efter kunstneroplysninger og illustrationer på tværs af flere websteder.

[ctx: #30000]
en: Preferences
da_dk: Præferencer

[ctx: #30001]
en: Preferred language for artist biography
da_dk: Foretrukket sprog til kunstnerbiografi

[ctx: #30002]
en: Prefer biography from
da_dk: Foretræk biografi fra

[ctx: #30003]
en: Prefer discography from
da_dk: Foretræk diskografi fra

[ctx: #30004]
en: Prefer genres from
da_dk: Foretræk genrer fra

[ctx: #30005]
en: Prefer styles from
da_dk: Foretræk stilarter fra

[ctx: #30006]
en: Prefer moods from
da_dk: Foretræk stemninger fra

[ctx: #30101]
en: Allow less accurate search results
da_dk: Tillad mindre nøjagtige søgeresultater

[ctx: #30201]
en: If available, the artist biography will be downloaded in the selected language. It will fallback to English.
da_dk: Hvis det er tilgængeligt, downloades kunstnerens biografi på det valgte sprog. Ellers hentes den på engelsk.

[ctx: #30202]
en: Try to get the artist biography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
da_dk: Forsøg at få kunstnerens biografi ved hjælp af den valgte scraper. Andre scrapere vil blive benyttet, hvis den foretrukne skraber ikke giver noget resultat.

[ctx: #30203]
en: Try to get the artist discography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
da_dk: Forsøg at få kunstnerens diskografi ved hjælp af den valgte scraper. Andre scrapere vil blive benyttet, hvis den foretrukne scraper ikke giver noget resultat.

[ctx: #30204]
en: Try to get genre info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
da_dk: Forsøg at få genreinformation ved hjælp af den valgte scraper. Andre scrapere vil blive benyttet, hvis den foretrukne scraper ikke giver noget resultat.

[ctx: #30205]
en: Try to get style info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
da_dk: Forsøg at få information om stilart ved hjælp af den valgte scraper. Andre scrapere vil blive benyttet, hvis den foretrukne scraper ikke giver noget resultat.

[ctx: #30206]
en: Try to get mood info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
da_dk: Forsøg at få information om stemning ved hjælp af den valgte scraper. Andre scrapere vil blive benyttet, hvis den foretrukne scraper ikke giver noget resultat.

[ctx: #30301]
en: If Musicbrainz does not provide a link to allmusic and/or discogs, we can search those sites based on artistname. Since artist names are not unique, this could potentially result in a mixture of metadata from multiple artists by the same name.
da_dk: Hvis Musicbrainz ikke giver et link til allmusic og/eller discogs, kan vi søge på disse sider ved hjælp af kunstnernavn. Da kunstnernavne ikke er unikke, kan dette potentielt resultere i en blanding af metadata fra flere kunstnere med samme navn.
