KODI Main - en to gl_es translation catalogue (15 entries)

[ctx: #30000]
en: Preferences
gl_es: Preferencias

[ctx: #30001]
en: Preferred language for artist biography
gl_es: Idioma preferido para biografías de autor

[ctx: #30002]
en: Prefer biography from
gl_es: Preferir biografía de

[ctx: #30003]
en: Prefer discography from
gl_es: Preferir discografía de

[ctx: #30004]
en: Prefer genres from
gl_es: Preferir xéneros de

[ctx: #30005]
en: Prefer styles from
gl_es: Preferir estilos de

[ctx: #30006]
en: Prefer moods from
gl_es: Preferir estados de ánimo de

[ctx: #30101]
en: Allow less accurate search results
gl_es: Permitir resultados menos precisos nas buscas

[ctx: #30201]
en: If available, the artist biography will be downloaded in the selected language. It will fallback to English.
gl_es: Se está dispoñíbel, a biografía do artista descargarase no idioma seleccionado, se non en inglés.

[ctx: #30202]
en: Try to get the artist biography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
gl_es: Tentar obter a biografía do artista empregando o scraper seleccionado. Empregaranse outros scrapers se o preferido non devolve resultados.

[ctx: #30203]
en: Try to get the artist discography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
gl_es: Tentar obter a discografía do artista empregando o scraper seleccionado. Empregaranse outros scrapers se o preferido non devolve resultados.

[ctx: #30204]
en: Try to get genre info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
gl_es: Tentar obter información do xénero a través o scraper seleccionado. Empregaranse outros scrapers se o preferido non devolve resultados.

[ctx: #30205]
en: Try to get style info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
gl_es: Tentar obter información do estilo a través o scraper seleccionado. Empregaranse outros scrapers se o preferido non devolve resultados.

[ctx: #30206]
en: Try to get mood info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
gl_es: Tentar obter información dos estados de ánimo a través o scraper seleccionado. Empregaranse outros scrapers se o preferido non devolve resultados.

[ctx: #30301]
en: If Musicbrainz does not provide a link to allmusic and/or discogs, we can search those sites based on artistname. Since artist names are not unique, this could potentially result in a mixture of metadata from multiple artists by the same name.
gl_es: Se Musicbrainz non fornece dunha ligazón a allmusic e/ou discogs, podemos pescudar eses sitios baseados no nome de artista e álbum. Como os nomes de artista non son únicos, isto pode resultar nunha potencial mestura de metadatos dos multiples artista polo mesmo nome.
