KODI Main - en to id_id translation catalogue (17 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Generic music scraper for artists
id_id: Scraper musik generik untuk artis

[ctx: Addon Description]
en: Searches for artist information and artwork across multiple websites.
id_id: Mencari informasi artis dan karya seni di beberapa situs web.

[ctx: #30000]
en: Preferences
id_id: Preferensi

[ctx: #30001]
en: Preferred language for artist biography
id_id: Bahasa pilihan untuk biografi artis

[ctx: #30002]
en: Prefer biography from
id_id: Lebih suka biografi dari

[ctx: #30003]
en: Prefer discography from
id_id: Lebih suka diskografi dari

[ctx: #30004]
en: Prefer genres from
id_id: Lebih suka genre dari

[ctx: #30005]
en: Prefer styles from
id_id: Lebih suka gaya dari

[ctx: #30006]
en: Prefer moods from
id_id: Lebih suka suasana dari

[ctx: #30101]
en: Allow less accurate search results
id_id: Ijinkan hasil pencarian keakurasi rendah

[ctx: #30201]
en: If available, the artist biography will be downloaded in the selected language. It will fallback to English.
id_id: Jika tersedia, biografi artis akan diunduh dalam bahasa yang dipilih. Ini akan dibalikkan ke bahasa Inggris.

[ctx: #30202]
en: Try to get the artist biography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
id_id: Cobalah untuk mendapatkan biografi artis menggunakan scraper yang dipilih. Scraper lain akan digunakan jika scraper pilihan tidak memberikan hasil.

[ctx: #30203]
en: Try to get the artist discography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
id_id: Cobalah untuk mendapatkan diskografi artis menggunakan scraper yang dipilih. Scraper lain akan digunakan jika scraper pilihan tidak memberikan hasil.

[ctx: #30204]
en: Try to get genre info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
id_id: Cobalah untuk mendapatkan info genre menggunakan scraper yang dipilih. Scraper lain akan digunakan jika scraper pilihan tidak memberikan hasil.

[ctx: #30205]
en: Try to get style info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
id_id: Cobalah untuk mendapatkan info gaya menggunakan scraper yang dipilih. Scraper lain akan digunakan jika scraper pilihan tidak memberikan hasil.

[ctx: #30206]
en: Try to get mood info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
id_id: Cobalah untuk mendapatkan info suasana menggunakan scraper yang dipilih. Scraper lain akan digunakan jika scraper pilihan tidak memberikan hasil.

[ctx: #30301]
en: If Musicbrainz does not provide a link to allmusic and/or discogs, we can search those sites based on artistname. Since artist names are not unique, this could potentially result in a mixture of metadata from multiple artists by the same name.
id_id: Jika Musicbrainz tidak menyediakan tautan ke semua musik dan/atau diskog, kami dapat mencari situs tersebut berdasarkan nama artis. Karena nama artis tidak unik, hal ini berpotensi menghasilkan campuran metadata dari beberapa artis dengan nama yang sama.
