KODI Main - en to it_it translation catalogue (17 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Generic music scraper for artists
it_it: Scraper musicale generico per artisti

[ctx: Addon Description]
en: Searches for artist information and artwork across multiple websites.
it_it: Cerca informazioni sull'artista e artwork su più siti web.

[ctx: #30000]
en: Preferences
it_it: Preferenze

[ctx: #30001]
en: Preferred language for artist biography
it_it: Lingua preferita per la biografia dell'artista

[ctx: #30002]
en: Prefer biography from
it_it: Preferisci biografia da

[ctx: #30003]
en: Prefer discography from
it_it: Preferisco discografia da

[ctx: #30004]
en: Prefer genres from
it_it: Preferisci generi da

[ctx: #30005]
en: Prefer styles from
it_it: Preferisci stili da

[ctx: #30006]
en: Prefer moods from
it_it: Preferisci stati d'animo da

[ctx: #30101]
en: Allow less accurate search results
it_it: Consenti risultati di ricerca meno accurati

[ctx: #30201]
en: If available, the artist biography will be downloaded in the selected language. It will fallback to English.
it_it: Se disponibile, la biografia dell'artista verrà scaricata nella lingua selezionata. Altrimenti verrà scaricata in inglese.

[ctx: #30202]
en: Try to get the artist biography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_it: Prova ad ottenere la biografia dell'artista utilizzando lo scraper selezionato. Verranno utilizzati altri scraper se lo scraper preferito non dovesse restituire risultati.

[ctx: #30203]
en: Try to get the artist discography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_it: Prova ad ottenere la discografia dell'artista utilizzando lo scraper selezionato. Verranno utilizzati altri scraper se lo scraper preferito non dovesse restituire risultati.

[ctx: #30204]
en: Try to get genre info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_it: Prova ad ottenere informazioni sul genere utilizzando lo scraper selezionato. Verranno utilizzati altri scraper se lo scraper preferito non dovesse restituire risultati.

[ctx: #30205]
en: Try to get style info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_it: Prova ad ottenere informazioni sullo stile utilizzando lo scraper selezionato. Verranno utilizzati altri scraper se lo scraper preferito non dovesse restituire risultati.

[ctx: #30206]
en: Try to get mood info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_it: Prova ad ottenere informazioni sull'umore utilizzando lo scraper selezionato. Verranno utilizzati altri scraper se lo scraper preferito non dovesse restituire risultati.

[ctx: #30301]
en: If Musicbrainz does not provide a link to allmusic and/or discogs, we can search those sites based on artistname. Since artist names are not unique, this could potentially result in a mixture of metadata from multiple artists by the same name.
it_it: Se Musicbrainz non fornisce un collegamento a allmusic e/o discogs, possiamo cercare quei siti in base al nome dell'artista e al nome dell'album. Nel caso in cui un artista avesse pubblicato più album con lo stesso nome, si potrebbe potenzialmente creare una combinazione di metadati di quegli album.
