KODI Main - en to tr_tr translation catalogue (17 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Generic music scraper for artists
tr_tr: Sanatçılar için genel müzik bilgi sağlayıcısı

[ctx: Addon Description]
en: Searches for artist information and artwork across multiple websites.
tr_tr: Birden çok web sitesinde sanatçı bilgilerini ve albüm kapaklarını arar.

[ctx: #30000]
en: Preferences
tr_tr: Tercihler

[ctx: #30001]
en: Preferred language for artist biography
tr_tr: Sanatçı biyografisi için varsayılan dil

[ctx: #30002]
en: Prefer biography from
tr_tr: Biyografinin alınacağı yer:

[ctx: #30003]
en: Prefer discography from
tr_tr: Diskografinin alınacağı yer:

[ctx: #30004]
en: Prefer genres from
tr_tr: Tarzların alınacağı yer:

[ctx: #30005]
en: Prefer styles from
tr_tr: Stillerin alınacağı yer:

[ctx: #30006]
en: Prefer moods from
tr_tr: Ruh hallerinin alınacağı yer:

[ctx: #30101]
en: Allow less accurate search results
tr_tr: Doğruluk düzeyi düşük arama sonuçlarına izin ver

[ctx: #30201]
en: If available, the artist biography will be downloaded in the selected language. It will fallback to English.
tr_tr: Sanatçı biyografisi varsa seçili dilde, yoksa İngilizce indirilecektir.

[ctx: #30202]
en: Try to get the artist biography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
tr_tr: Seçilen sağlayıcıyı kullanarak sanatçı biyografisini almaya çalışın. Tercih edilen sağlayıcı sonuç vermezse diğer sağlayıcılar kullanılacaktır.

[ctx: #30203]
en: Try to get the artist discography using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
tr_tr: Seçilen sağlayıcıyı kullanarak sanatçı diskografisini almaya çalışın. Tercih edilen sağlayıcı sonuç vermezse diğer sağlayıcılar kullanılacaktır.

[ctx: #30204]
en: Try to get genre info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
tr_tr: Seçilen sağlayıcıyı kullanarak tarz bilgisini almaya çalışın. Tercih edilen sağlayıcı sonuç vermezse diğer sağlayıcılar kullanılacaktır.

[ctx: #30205]
en: Try to get style info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
tr_tr: Seçilen sağlayıcıyı kullanarak stil bilgisini almaya çalışın. Tercih edilen sağlayıcı sonuç vermezse diğer sağlayıcılar kullanılacaktır.

[ctx: #30206]
en: Try to get mood info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
tr_tr: Seçilen sağlayıcıyı kullanarak ruh hali bilgisini almaya çalışın. Tercih edilen sağlayıcı sonuç vermezse diğer sağlayıcılar kullanılacaktır.

[ctx: #30301]
en: If Musicbrainz does not provide a link to allmusic and/or discogs, we can search those sites based on artistname. Since artist names are not unique, this could potentially result in a mixture of metadata from multiple artists by the same name.
tr_tr: Musicbrainz allmusic ve/veya discogs sitesine bir bağlantı sağlamazsa, bu siteleri sanatçı adına göre arayabiliriz. Sanatçı adları benzersiz olmadığından, bu durum potansiyel olarak aynı ada sahip birden çok sanatçının meta verilerinin karışmasıyla sonuçlanabilir.
