KODI Main - en to is_is translation catalogue (5 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Screensaver that dims your screen
is_is: Skjáhvíla sem lækkar birtustigið á skjánum

[ctx: Addon Description]
en: The Dim screensaver is a simple screensaver that will dim (fade out) your screen to a setable value between 20 and 100% .
is_is: Dimma er einföld skjáhvíla sem lækkar birtustigið á skjánum (deyfa út) um stillanlegt gildi á milli 20 og 100%.

[ctx: #30000]
note: Setting name for edit screen dim in percentage (0% = black, 100% = no dim)
en: Brightness level
is_is: Birtustig

[ctx: #30001]
note: Setting help text
en: Level in percent of how strongly the screen remains illuminated.
is_is: Styrkur í prósentum hve skjár verður með mikla birtu.

[ctx: #30002]
note: Setting category name
en: Preferences
is_is: Kjörstillingar
