KODI Main - en to it_it translation catalogue (5 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Screensaver that dims your screen
it_it: Salvaschermo che oscura lo schermo

[ctx: Addon Description]
en: The Dim screensaver is a simple screensaver that will dim (fade out) your screen to a setable value between 20 and 100% .
it_it: Dim è un semplice salvaschermo che diminuirà la luminosità del tuo schermo ad un valore (regolabile) tra il 20% e il 100%.

[ctx: #30000]
note: Setting name for edit screen dim in percentage (0% = black, 100% = no dim)
en: Brightness level
it_it: Livello luminosità

[ctx: #30001]
note: Setting help text
en: Level in percent of how strongly the screen remains illuminated.
it_it: Livello in percentuale di quanto forte risulta illuminato lo schermo.

[ctx: #30002]
note: Setting category name
en: Preferences
it_it: Preferenze
