KODI Main - en to pt_BR translation catalogue (5 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Screensaver that dims your screen
pt_BR: Protetor de tela que escurece sua tela

[ctx: Addon Description]
en: The Dim screensaver is a simple screensaver that will dim (fade out) your screen to a setable value between 20 and 100% .
pt_BR: O Dim ("Escurecer") é um protetor de tela simples que diminui a intensidade da luz de sua tela (escurece), com um valor selecionável entre 20 e 100%.

[ctx: #30000]
note: Setting name for edit screen dim in percentage (0% = black, 100% = no dim)
en: Brightness level
pt_BR: Nível de brilho

[ctx: #30001]
note: Setting help text
en: Level in percent of how strongly the screen remains illuminated.
pt_BR: Nível em porcentagem de quão fortemente a tela permanece iluminada.

[ctx: #30002]
note: Setting category name
en: Preferences
pt_BR: Preferências
