KODI Main - en to ar_sa translation catalogue (166 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
ar_sa: مظهر Estuary بواسطة phil65. ( مظهر كودي الافتراضي )

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
ar_sa: Estuary هو المظهر الافتراضي ل كودي الإصدار 17.0 و أعلى. يطمح بأن يكون سهل الاستخدام والفهم لمستخدمين كودي الجدد.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
ar_sa: Estuary هو المظهر الافتراضي ل كودي, إزالته قد تسبب بعض المشاكل

[ctx: #31000]
en: Now playing
ar_sa: قيد التشغيل الآن

[ctx: #31001]
en: Search...
ar_sa: البحث...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
ar_sa: أظهر Fanart الوسائط كخلفية

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
ar_sa: وضع السينما

[ctx: #31004]
en: Change mode
ar_sa: تغيير الوضع

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
ar_sa: مشاهدة كثنائي الأبعاد

[ctx: #31006]
en: Random movies
ar_sa: أفلام عشوائية

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
ar_sa: أفلام لم تشاهدها

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
ar_sa: تمكين ويدجيت الفئة

[ctx: #31009]
en: Download icons
ar_sa: تنزيل الأيقونات

[ctx: #31010]
en: In progress movies
ar_sa: أفلام قيد التقدم

[ctx: #31011]
en: Most played albums
ar_sa: الألبومات الأكثر تشغيلًا

[ctx: #31012]
en: Random albums
ar_sa: ألبومات عشوائية

[ctx: #31013]
en: Random artists
ar_sa: فنانين عشوائيين

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
ar_sa: ألبومات لم يتم تشغيلها

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
ar_sa: التسجيلات الحديثة

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
ar_sa: القنوات التي تم تشغيلها مؤخرًا

[ctx: #31017]
en: Rated
ar_sa: تصنيف

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
ar_sa: القنوات التي تم تشغيلها مؤخرًا

[ctx: #31019]
en: Forecast
ar_sa: توقعات الطقس

[ctx: #31020]
en: Actions
ar_sa: الإجراءات

[ctx: #31021]
en: Misc options
ar_sa: خيارات متنوعة

[ctx: #31022]
en: Sort by
ar_sa: رتب حسب

[ctx: #31023]
en: Viewtype
ar_sa: طريقة العرض

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
ar_sa: اختر التصنيف الذي تريد عرضه لعناصر الوسائط

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
ar_sa: لم يتم العثور على مفضلات. يمكنك إضافة أي عنصر من عروض الوسائط إلى هذه القائمة باستخدام قائمة السياق.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
ar_sa: الانتقال الزمني

[ctx: #31027]
en: Next aired
ar_sa: يبث لاحقًا

[ctx: #31028]
en: Show fanart
ar_sa: إظهار fanart

[ctx: #31029]
en: Last logged in
ar_sa: آخر تسجيل دخول

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
ar_sa: استخدام الذاكرة العشوائية للنظام

[ctx: #31031]
en: Version info
ar_sa: معلومات الإصدار

[ctx: #31032]
en: Order
ar_sa: الترتيب

[ctx: #31033]
en: Your rating
ar_sa: تقييمك

[ctx: #31034]
en: Extended info
ar_sa: المزيد من المعلومات

[ctx: #31035]
en: Pages
ar_sa: الصفحات

[ctx: #31036]
en: items
ar_sa: العناصر

[ctx: #31037]
en: Selected track
ar_sa: المسار المختار

[ctx: #31038]
en: Rewind
ar_sa: التراجع

[ctx: #31039]
en: Fast forward
ar_sa: التقدم السريع

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
ar_sa: الشركة المصنعة للكاميرا

[ctx: #31042]
en: Playlist options
ar_sa: خيارات قائمة التشغيل

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
ar_sa: عيّن النوع وأضف الأوامر لإنشاء قائمة تشغيل ذكية. قوائم التشغيل هذه ديناميكية وتتضمن جميع عناصر الوسائط من قاعدة البيانات الخاصة بك والتي تنطبق على الأوامر التي اخترتها.

[ctx: #31044]
en: Add group
ar_sa: أضف مجموعة

[ctx: #31045]
en: Rename group
ar_sa: إعادة تسمية المجموعة

[ctx: #31046]
en: Delete group
ar_sa: حذف المجموعة

[ctx: #31048]
en: Available
ar_sa: متوفر

[ctx: #31052]
en: filtered
ar_sa: مفلتر

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
ar_sa: اضغط على [B]Left[/B] للتراجع ، أو [B]Right[/B] للتقدم السريع

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
ar_sa: اضغط على [B]Right[/B] لتجاوز الاطار

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
ar_sa: انتقل إلى قائمة التشغيل

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
ar_sa: إظهار شاشة تسجيل الدخول عند بدء التشغيل

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
ar_sa: تسجيل الدخول التلقائي عند بدء التشغيل

[ctx: #31061]
en: Main menu items
ar_sa: عناصر القائمة الرئيسية

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
ar_sa: اختر حزمة fanart للطقس

[ctx: #31063]
en: Sections
ar_sa: الأقسام

[ctx: #31065]
en: Video playlist
ar_sa: قائمة تشغيل الفيديو

[ctx: #31066]
en: Music playlist
ar_sa: قائمة تشغيل الموسيقى

[ctx: #31067]
en: Event log
ar_sa: سجل الأحداث

[ctx: #31068]
en: Choose presets
ar_sa: اختر الإعدادات المسبقة

[ctx: #31069]
en: Last Updated
ar_sa: محدثة مؤخراً

[ctx: #31071]
en: by
ar_sa: بواسطة

[ctx: #31072]
en: Power Options
ar_sa: خيارات الطاقة

[ctx: #31073]
en: Total length
ar_sa: الطول الإجمالي

[ctx: #31074]
en: Total duration
ar_sa: إجمالي المدة

[ctx: #31075]
en: Movie sets
ar_sa: مجموعات الفيلم

[ctx: #31079]
en: Cast not available
ar_sa: الطاقم غير متوفر

[ctx: #31080]
en: Ends at
ar_sa: ينتهي عند

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
ar_sa: إضافة "كلمات الأغاني"

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
ar_sa: إعدادات إضافة "كلمات الأغاني"

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
ar_sa: إعدادات المؤثرات البصرية

[ctx: #31089]
en: Available groups
ar_sa: المجموعات المتاحة

[ctx: #31092]
en: Video menu
ar_sa: قائمة الفيديو

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
ar_sa: إظهار معلومات الطقس في الشريط العلوي

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
ar_sa: استخدم الرسوم المتحركة للشرائح

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
ar_sa: الترجمة المحلية متاحة

[ctx: #31097]
en: Channel options
ar_sa: خيارات القناة

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
ar_sa: حدد ملف تعريف مستخدم ل Kodi الخاص بك [CR] لتسجيل الدخول والمتابعة

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
ar_sa: جدار و أيقونة

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
ar_sa: مناوبة

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
ar_sa: جدار ومعلومة

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
ar_sa: جدار

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
ar_sa: أدخل النص هنا...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
ar_sa: مكتبتك فارغة حاليا. لتعبئتها بوسائطك الشخصية ، أدخل قسم "الملفات" وأضف مصدر وسائط وقم بتكوينه. بعد إضافة المصدر وفهرسته ، ستتمكن من تصفح مكتبتك.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
ar_sa: أضف مصادر الفيديو وقم بتعيين نوع المحتوى المناسب لتعبئة مكتبات الفيديو الخاصة بك.

[ctx: #31106]
en: Teletext
ar_sa: نصوص التلفاز

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
ar_sa: قائمة واسعة

[ctx: #31110]
en: Enter files section
ar_sa: أدخل قسم الملفات

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
ar_sa: اعرض صورك الشخصية أو قم بتنزيل إحدى إضافات الصور العديدة من المستودع الرسمي.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
ar_sa: تبديل تدفق الصوت

[ctx: #31113]
en: Search local library
ar_sa: ابحث في المكتبة المحلية

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
ar_sa: ابحث في YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
ar_sa: تبديل الترجمة

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
ar_sa: إزالة عنصر القائمة الرئيسية هذا

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
ar_sa: تحرير العقد

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
ar_sa: الدخول الى متصفح الإضافات

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
ar_sa: ليس لديك أي إضافات مثبتة حتى الآن. قم بزيارة متصفح الإضافات لتصفح مجموعتنا وتحسين تجربة Kodi الخاصة بك.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
ar_sa: لم تقم بإعداد مزود الطقس حتى الآن. لعرض معلومات الطقس ، اختر مزود الطقس وقم بإعداد موقعك.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
ar_sa: تعيين مزود الطقس

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
ar_sa: المسلسلات التي لم تتم مشاهدتها

[ctx: #31123]
en: Same director
ar_sa: نفس المخرج

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
ar_sa: إظهار الصور على الخريطة

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
ar_sa: اضغط على OK لقراءة الحبكة

[ctx: #31127]
en: Show icons
ar_sa: إظهار الأيقونات

[ctx: #31128]
en: Contributors
ar_sa: المساهمون

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
ar_sa: الإعدادات العامة تنطبق على جميع مناطق المظهر.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
ar_sa: الإعدادات المتعلقة بالقائمة الرئيسية: قم بتكوين الشاشة الرئيسية حسب رغبتك.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
ar_sa: اختر حزمة fanart للمظهر

[ctx: #31132]
en: Select Program
ar_sa: حدد البرنامج

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
ar_sa: حدد دقة الوضوح

[ctx: #31134]
en: Remaining
ar_sa: المتبقي

[ctx: #31135]
en: Binary
ar_sa: ثنائي

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
ar_sa: انقر هنا لمشاهدة أحدث التغييرات...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
ar_sa: مشغل الوسائط

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
ar_sa: وحدة فك ترميز الفيديو

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
ar_sa: تنسيق البكسل

[ctx: #31141]
en: Changes for version
ar_sa: التغييرات لهذا الإصدار

[ctx: #31142]
en: Play speed
ar_sa: سرعة التشغيل

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
ar_sa: لم تقم بإعداد PVR حتى الآن. من أجل استخدام PVR ، اختر ملحق عميل PVR وقم بتكوينه. يرجى زيارة http://kodi.wiki/view/PVR لمعرفة المزيد.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
ar_sa: الدخول الى متصفح الإضافات

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
ar_sa: البحث في الإضافات

[ctx: #31146]
en: In cinemas
ar_sa: في دور السينما

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
ar_sa: في دور السينما قريباً

[ctx: #31148]
en: Categories
ar_sa: الفئات

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
ar_sa: حدد حزمة fanart للنوع "Genre"

[ctx: #31150]
en: Origin
ar_sa: المستودع

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
ar_sa: المقاطع الموسيقية لم تتم مشاهدتها

[ctx: #31152]
en: Random music videos
ar_sa: مقاطع موسيقية عشوائية

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
ar_sa: ليس لديك أي إضافات مثبتة من هذا النوع. أدخل إلى متصفح الإضافات لتنزيل الإضافات التي أنشأها مجتمعنا.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
ar_sa: اضغط على "OK" للتبديل بين المواقع

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
ar_sa: لم يتم إنشاء إشارات مرجعية حتى الآن.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
ar_sa: اختر نمط الخلفية

[ctx: #31157]
en: Edit categories
ar_sa: تحرير الفئات

[ctx: #31158]
en: Touch mode
ar_sa: وضع اللمس

[ctx: #31160]
en: Show media flags
ar_sa: إظهار إشارات الوسائط

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
ar_sa: لوحة أرقام

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
ar_sa: العب ألعابك الشخصية أو قم بتنزيل إحدى إضافات الألعاب العديدة من المستودع الرسمي.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
ar_sa: إظهار خلفية Fanart

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
ar_sa: اختر نوع تعريف الملف الشخصي

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
ar_sa: اسم الملف الشخصي

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
ar_sa: الصورة الرمزية للملف الشخصي

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
ar_sa: تحريك الخلفية

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
ar_sa: اعرض الملصقات بدلاً من صور العرض لمقاطع الفيديو الموسيقية

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
ar_sa: الإعدادات المتعلقة بال Artwork.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
ar_sa: المعروضة على الشاشة

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
ar_sa: إعدادات متعلقة بالعرض على الشاشة (OSD)

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
ar_sa: إغلاق واجهة الفيديو تلقائيا

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
ar_sa: وقت إغلاق واجهة الفيديو (ثواني)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
ar_sa: الإجراء الافتراضي للألبومات على الشاشة الرئيسية

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
ar_sa: الإجراء الافتراضي للمسلسلات على الشاشة الرئيسية

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
ar_sa: الإجراء الافتراضي لمجموعات الأفلام على الشاشة الرئيسية

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
ar_sa: ترميز الفيديو

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
ar_sa: دقة الفيديو

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
ar_sa: أبعاد الفيديو

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
ar_sa: معدل البت للفيديو

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
ar_sa: ترميز الصوت

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
ar_sa: قنوات الصوت

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
ar_sa: معدل البت للصوت

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
ar_sa: دقة الشاشة

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
ar_sa: سرعة عرض النظام

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
ar_sa: استخدام النظام للمعالج المركزي

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
ar_sa: الوسائط

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
ar_sa: النظام
