KODI Main - en to fr_ca translation catalogue (146 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
fr_ca: Habillage Estuary par phil65 et Piers (habillage par défaut de Kodi).

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
fr_ca: Estuary est l’habillage par défaut pour Kodi 17.0 et ultérieure. Il s’efforce d’être facile à comprendre et à utiliser pour les utilisateurs débutants de Kodi.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
fr_ca: Estuary est l’habillage par défaut de Kodi, le supprimer peut créer des problèmes

[ctx: #31000]
en: Now playing
fr_ca: Lecture en cours

[ctx: #31001]
en: Search...
fr_ca: Recherche…

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
fr_ca: Afficher le fanart des médias comme arrière-plan

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
fr_ca: Mode cinéma

[ctx: #31004]
en: Change mode
fr_ca: Changer de mode

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
fr_ca: Regarder en 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
fr_ca: Films aléatoires

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
fr_ca: Films non visionnés

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
fr_ca: Activer les gadgets logiciel de catégories

[ctx: #31009]
en: Download icons
fr_ca: Télécharger des icônes

[ctx: #31010]
en: In progress movies
fr_ca: Films en cours

[ctx: #31011]
en: Most played albums
fr_ca: Albums les plus joués

[ctx: #31012]
en: Random albums
fr_ca: Albums aléatoires

[ctx: #31013]
en: Random artists
fr_ca: Artistes aléatoires

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
fr_ca: Albums non lus

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
fr_ca: Enregistrements récents

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
fr_ca: Chaînes écoutées récemment

[ctx: #31017]
en: Rated
fr_ca: Evalué

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
fr_ca: Chaînes écoutées récemment

[ctx: #31019]
en: Forecast
fr_ca: Prévisions

[ctx: #31021]
en: Misc options
fr_ca: Options diverses

[ctx: #31022]
en: Sort by
fr_ca: Trier par

[ctx: #31023]
en: Viewtype
fr_ca: Type de vue

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
fr_ca: Choisir l’évaluation à afficher pour les éléments multimédias

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
fr_ca: Aucun favori trouvé. Vous pouvez ajouter à cette liste n’importe quel élément des vues de médias en utilisant le menu contextuel.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
fr_ca: Décalage temporel

[ctx: #31027]
en: Next aired
fr_ca: Prochaine diffusion

[ctx: #31028]
en: Show fanart
fr_ca: Afficher le fanart

[ctx: #31029]
en: Last logged in
fr_ca: Dernière connexion

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
fr_ca: Utilisation de la mémoire

[ctx: #31031]
en: Version info
fr_ca: Informations de version

[ctx: #31032]
en: Order
fr_ca: Trier

[ctx: #31033]
en: Your rating
fr_ca: Votre évaluation

[ctx: #31034]
en: Extended info
fr_ca: Informations complémentaires

[ctx: #31036]
en: items
fr_ca: éléments

[ctx: #31038]
en: Rewind
fr_ca: Rebobinage

[ctx: #31039]
en: Fast forward
fr_ca: Avance rapide

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
fr_ca: Fabricant de l’appareil photo

[ctx: #31042]
en: Playlist options
fr_ca: Options de liste de lecture

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
fr_ca: Définissez le type et ajoutez des règles pour créer une liste de lecture intelligente. Ces listes de lecture sont dynamiques et incluent tous les éléments multimédias de votre base de données qui correspondent aux règles que vous avez choisies.

[ctx: #31044]
en: Add group
fr_ca: Ajouter un groupe

[ctx: #31045]
en: Rename group
fr_ca: Renommer le groupe

[ctx: #31046]
en: Delete group
fr_ca: Supprimer le groupe

[ctx: #31048]
en: Available
fr_ca: Proposé

[ctx: #31052]
en: filtered
fr_ca: filtré

[ctx: #31053]
en: Arial based
fr_ca: D’après Arial

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
fr_ca: Aller à la liste de lecture

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
fr_ca: Afficher l’écran de connexion au démarrage

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
fr_ca: Connexion automatique au démarrage

[ctx: #31061]
en: Main menu items
fr_ca: Éléments du menu principal

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
fr_ca: Choisir le paquet de fanart de la météo

[ctx: #31065]
en: Video playlist
fr_ca: Liste de lecture vidéo

[ctx: #31066]
en: Music playlist
fr_ca: Liste de lecture musicale

[ctx: #31067]
en: Event log
fr_ca: Journal des événements

[ctx: #31068]
en: Choose presets
fr_ca: Choisir des préréglages

[ctx: #31069]
en: Last Updated
fr_ca: Dernière mise à jour

[ctx: #31071]
en: by
fr_ca: par

[ctx: #31072]
en: Power Options
fr_ca: Options de fermeture

[ctx: #31074]
en: Total duration
fr_ca: Durée totale

[ctx: #31075]
en: Movie sets
fr_ca: Sagas

[ctx: #31079]
en: Cast not available
fr_ca: La distribution n’est pas proposée

[ctx: #31080]
en: Ends at
fr_ca: Se termine à

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
fr_ca: Addiciel de paroles

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
fr_ca: Paramètres de l’addiciel des paroles

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
fr_ca: Paramètres de visusalisation

[ctx: #31089]
en: Available groups
fr_ca: Groupes proposés

[ctx: #31092]
en: Video menu
fr_ca: Menu vidéo

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
fr_ca: Afficher les informations météo dans la barre haute

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
fr_ca: Utiliser les animations par glissement

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
fr_ca: Sous-titres locaux proposés

[ctx: #31097]
en: Channel options
fr_ca: Options de chaînes

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
fr_ca: Choisissez votre profil d’utilisateur Kodi[CR]pour vous connecter et poursuivre

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
fr_ca: Mur d’icônes

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
fr_ca: Maj.

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
fr_ca: Mur d’informations

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
fr_ca: Mur

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
fr_ca: Saisir du texte ici…

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
fr_ca: Votre médiathèque est présentement vide. Afin de la remplir avec vos médias personnels, allez à la section «  Fichiers », ajoutez une source de médias et configurez-la. Une fois que la source aura été ajoutée et indexée, vous pourrez parcourir votre médiathèque.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
fr_ca: Ajouter des sources vidéos et définir le type de contenu approprié afin de remplir les vidéothèques.

[ctx: #31106]
en: Teletext
fr_ca: Télétexte

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
fr_ca: Liste large

[ctx: #31110]
en: Enter files section
fr_ca: Se rendre à la section des fichiers

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
fr_ca: Visualisez vos images personnelles ou téléchargez l’un des nombreux addiciels du dépôt officiel.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
fr_ca: Activer/désactiver le flux audio

[ctx: #31113]
en: Search local library
fr_ca: Rechercher dans la médiathèque locale

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
fr_ca: Rechercher sur YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
fr_ca: Changer les sous-titres

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
fr_ca: Retirer cet élément du menu principal

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
fr_ca: Modifier les nœuds

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
fr_ca: Accéder au navigateur d’addiciels

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
fr_ca: Aucun addiciel n’est déjà installé. Rendez-vous à notre navigateur d’addiciels afin de parcourir notre collection et améliorer votre expérience Kodi.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
fr_ca: Vous n’avez pas encore défini de fournisseur météo. Afin de consulter les informations météo, choisissez en un et réglez votre emplacement.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
fr_ca: Définir le fournisseur météo

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
fr_ca: Émissions de télé non visionnées

[ctx: #31123]
en: Same director
fr_ca: Même réalisateur

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
fr_ca: Peser sur haut pour les informations sur les acteurs

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
fr_ca: Peser sur Valider pour lire l’intrigue

[ctx: #31127]
en: Show icons
fr_ca: Afficher les icônes

[ctx: #31128]
en: Contributors
fr_ca: Collaborateurs

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
fr_ca: Paramètres généraux s’appliquant à toutes les sections de l’habillage.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
fr_ca: Paramètres concernant le menu principal : configurez l’écran d’accueil selon vos goûts.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
fr_ca: Choisir le paquet de fanart de l’habillage

[ctx: #31132]
en: Select Program
fr_ca: Choisir un programme

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
fr_ca: Sélectionner la résolution

[ctx: #31134]
en: Remaining
fr_ca: Restant

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
fr_ca: Cliquer ici pour visualiser les derniers changements…

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
fr_ca: Lecteur

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
fr_ca: Décodeur vidéo

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
fr_ca: Format de pixel

[ctx: #31141]
en: Changes for version
fr_ca: Changement de la version

[ctx: #31142]
en: Play speed
fr_ca: Vitesse de lecture

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
fr_ca: Aucun numériscope configuré. Pour utiliser un numériscope, choisissez un addiciel de client de numériscope et configurez-le. Veuillez visiter http://kodi.wiki/view/PVR pour davantage d’informations.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
fr_ca: Accéder au navigateur d’addiciels

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
fr_ca: Rechercher des addiciels

[ctx: #31146]
en: In cinemas
fr_ca: Dans les cinémas

[ctx: #31148]
en: Categories
fr_ca: Catégories

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
fr_ca: Sélectionner le paquet de fanart de genre

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
fr_ca: Vidéos musicales non visionnées

[ctx: #31152]
en: Random music videos
fr_ca: Vidéos musicales aléatoires

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
fr_ca: Aucun addiciel de ce type n’est installé. Utilisez le navigateur d’addiciels pour télécharger des addiciels créés par notre communauté.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
fr_ca: Peser sur Valider pour basculer entre les emplacements

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
fr_ca: Il n’y a pas encore de signets.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
fr_ca: Choisir le modèle d’arrière plan

[ctx: #31157]
en: Edit categories
fr_ca: Modifier les catégories

[ctx: #31158]
en: Touch mode
fr_ca: Mode tactile

[ctx: #31159]
en: Artwork
fr_ca: Illustration

[ctx: #31160]
en: Show media flags
fr_ca: Afficher les drapeaux de médias

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
fr_ca: Pavé numérique

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
fr_ca: Jouez à vos jeux personnels ou téléchargez l’un des nombreux addiciels de jeux du dépôt officiel.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
fr_ca: Afficher le fanart en arrière-plan

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
fr_ca: Choisir le genre d’identification du profil

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
fr_ca: Nom du profil

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
fr_ca: Avatar du profil

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
fr_ca: Animer l’arrière-plan

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
fr_ca: Codec vidéo

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
fr_ca: Résolution de la vidéo

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
fr_ca: Aspect vidéo

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
fr_ca: Codec audio

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
fr_ca: Chaînes audio

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
fr_ca: Résolution de l’écran

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
fr_ca: Utilisation de l’UCT

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
fr_ca: Médias

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
fr_ca: Système
