KODI Main - en to fr_fr translation catalogue (164 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
fr_fr: Estuary, un habillage par phil65 et Piers (habillage d'origine de Kodi)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
fr_fr: Estuary est l'habillage d'origine pour Kodi 17.0 et supérieur. Il est facile à comprendre et à utiliser pour les utilisateurs novices de Kodi.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
fr_fr: Estuary est l'habillage d'origine de Kodi, le retirer peut créer des problèmes

[ctx: #31000]
en: Now playing
fr_fr: En lecture

[ctx: #31001]
en: Search...
fr_fr: Rechercher…

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
fr_fr: Afficher le Fanart des médias en arrière-plan

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
fr_fr: Mode cinéma

[ctx: #31004]
en: Change mode
fr_fr: Changer de mode

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
fr_fr: Voir en 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
fr_fr: Films aléatoires

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
fr_fr: Films non vus

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
fr_fr: Activer les widgets de catégorie

[ctx: #31009]
en: Download icons
fr_fr: Télécharger les icônes

[ctx: #31010]
en: In progress movies
fr_fr: Films en cours

[ctx: #31011]
en: Most played albums
fr_fr: Albums les plus joués

[ctx: #31012]
en: Random albums
fr_fr: Albums aléatoires

[ctx: #31013]
en: Random artists
fr_fr: Artistes aléatoires

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
fr_fr: Albums non lus

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
fr_fr: Enregistrements récents

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
fr_fr: Chaînes vues récemment

[ctx: #31017]
en: Rated
fr_fr: Classé

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
fr_fr: Chaînes vues récemment

[ctx: #31019]
en: Forecast
fr_fr: Prévisions

[ctx: #31021]
en: Misc options
fr_fr: Options diverses

[ctx: #31022]
en: Sort by
fr_fr: Trier par

[ctx: #31023]
en: Viewtype
fr_fr: Type de vue

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
fr_fr: Choisir la notation à afficher pour les éléments de média

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
fr_fr: Aucun favori trouvé. Il est possible d'ajouter n'importe quel élément à cette liste à partir des vues média à l'aide du menu contextuel.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
fr_fr: Différé

[ctx: #31027]
en: Next aired
fr_fr: Prochaines diffusions

[ctx: #31028]
en: Show fanart
fr_fr: Afficher le fanart

[ctx: #31029]
en: Last logged in
fr_fr: Dernière connexion

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
fr_fr: Mémoire système utilisée

[ctx: #31031]
en: Version info
fr_fr: Informations de version

[ctx: #31032]
en: Order
fr_fr: Trier

[ctx: #31033]
en: Your rating
fr_fr: Votre notation

[ctx: #31034]
en: Extended info
fr_fr: Infos étendues

[ctx: #31036]
en: items
fr_fr: éléments

[ctx: #31037]
en: Selected track
fr_fr: Piste sélectionnée

[ctx: #31038]
en: Rewind
fr_fr: Retour rapide

[ctx: #31039]
en: Fast forward
fr_fr: Avance rapide

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
fr_fr: Fabricant caméra

[ctx: #31042]
en: Playlist options
fr_fr: Options de la liste de lecture

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
fr_fr: Définit le type et ajoute les règles pour créer une liste de lecture intelligente. Ces listes sont dynamiques et contiennent tous les médias de la base de données qui répondent aux règles établies.

[ctx: #31044]
en: Add group
fr_fr: Ajouter un groupe

[ctx: #31045]
en: Rename group
fr_fr: Renommer groupe

[ctx: #31046]
en: Delete group
fr_fr: Supprimer groupe

[ctx: #31048]
en: Available
fr_fr: Disponible

[ctx: #31052]
en: filtered
fr_fr: filtré

[ctx: #31053]
en: Arial based
fr_fr: Basée sur Arial

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
fr_fr: Appuyer sur [B]Gauche[/B] pour revenir ou [B]Droite[/B] pour avancer

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
fr_fr: Appuyer sur [B]Droite[/B] pour avancer

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
fr_fr: Aller à la liste de lecture

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
fr_fr: Afficher l'écran d'identification au démarrage

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
fr_fr: Identification auto. au démarrage

[ctx: #31061]
en: Main menu items
fr_fr: Menu principal

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
fr_fr: Choisir le paquet Fanart pour la météo

[ctx: #31065]
en: Video playlist
fr_fr: Liste de lecture de vidéos

[ctx: #31066]
en: Music playlist
fr_fr: Liste de lecture de musique

[ctx: #31067]
en: Event log
fr_fr: Journal des évènements

[ctx: #31068]
en: Choose presets
fr_fr: Choisir les préréglages

[ctx: #31069]
en: Last Updated
fr_fr: Dernière mise à jour

[ctx: #31071]
en: by
fr_fr: par

[ctx: #31072]
en: Power Options
fr_fr: Options d'alimentation

[ctx: #31073]
en: Total length
fr_fr: Durée totale

[ctx: #31074]
en: Total duration
fr_fr: Durée totale

[ctx: #31075]
en: Movie sets
fr_fr: Sagas

[ctx: #31079]
en: Cast not available
fr_fr: Casting non disponible

[ctx: #31080]
en: Ends at
fr_fr: Fin à

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
fr_fr: Extension de paroles

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
fr_fr: Paramètres des extensions de paroles

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
fr_fr: Paramètres de visualisation

[ctx: #31089]
en: Available groups
fr_fr: Groupes disponibles

[ctx: #31092]
en: Video menu
fr_fr: Menu vidéo

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
fr_fr: Afficher la météo en barre haute

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
fr_fr: Animer en diapositives

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
fr_fr: Sous-titres locaux disponibles

[ctx: #31097]
en: Channel options
fr_fr: Options de la chaîne

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
fr_fr: Sélectionner le profil utilisateur Kodi[CR]pour s'identifier et poursuivre

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
fr_fr: Mur d'icônes

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
fr_fr: Mur d'infos

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
fr_fr: Mur

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
fr_fr: Saisir le texte ici…

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
fr_fr: La médiathèque est actuellement vide. Pour la peupler avec des médias, aller à la section « Fichiers », ajouter une source de médias puis la configurer. Après ajout et indexation, la médiathèque pourra être parcourue.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
fr_fr: Ajoute des sources vidéo et définit le type de contenu approprié pour peupler les vidéothèques.

[ctx: #31106]
en: Teletext
fr_fr: Télétexte

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
fr_fr: Liste large

[ctx: #31110]
en: Enter files section
fr_fr: Section des fichiers

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
fr_fr: Permet de voir les images personnelles ou de télécharger une des nombreuses extension images du dépôt officiel.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
fr_fr: Changer de flux audio

[ctx: #31113]
en: Search local library
fr_fr: Rechercher dans la médiathèque locale

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
fr_fr: Rechercher sur YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
fr_fr: Changer de sous-titres

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
fr_fr: Retirer cet élément du menu principal

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
fr_fr: Éditer les nœuds

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
fr_fr: Aller au navigateur d'extensions

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
fr_fr: Aucune extension n'a encore été installée. Utiliser le navigateur pour parcourir la collection d'extensions de Kodi afin d'améliorer l'expérience utilisateur.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
fr_fr: Aucun fournisseur météo n'a encore été spécifié. Pour voir les infos météo, choisir un fournisseur et définir le lieu pour la météo.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
fr_fr: Définir le fournisseur météo

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
fr_fr: Séries TV non vues

[ctx: #31123]
en: Same director
fr_fr: Même réalisateur

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
fr_fr: Appuyer pour les infos d'acteur

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
fr_fr: Appuyer sur OK pour lire l'intrigue

[ctx: #31127]
en: Show icons
fr_fr: Afficher les icônes

[ctx: #31128]
en: Contributors
fr_fr: Contributeurs

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
fr_fr: Paramètres généraux qui s'appliquent à l'ensemble de l'habillage.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
fr_fr: Paramètres relatifs au menu principal : configurer l'écran d'accueil comme désiré.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
fr_fr: Choisir le paquet Fanart pour l'habillage

[ctx: #31132]
en: Select Program
fr_fr: Sélectionner un programme

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
fr_fr: Sélectionner la résolution

[ctx: #31134]
en: Remaining
fr_fr: Restant

[ctx: #31135]
en: Binary
fr_fr: Binaire

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
fr_fr: Voir les dernières modifications…

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
fr_fr: Lecteur

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
fr_fr: Décodeur vidéo

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
fr_fr: Format de pixel

[ctx: #31141]
en: Changes for version
fr_fr: Modifications pour version

[ctx: #31142]
en: Play speed
fr_fr: Vitesse de lecture

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
fr_fr: Il n'y a pas encore d'enregistreur vidéo (PVR) défini. Pour utiliser la fonction d'enregistrement vidéo numérique, choisir une extension de client enregistreur numérique et la configurer. Merci de visiter http://kodi.wiki/view/PVR pour plus d'informations.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
fr_fr: Aller au navigateur d'extensions

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
fr_fr: Rechercher les extensions

[ctx: #31146]
en: In cinemas
fr_fr: À l'affiche

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
fr_fr: Bientôt à l'affiche

[ctx: #31148]
en: Categories
fr_fr: Catégories

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
fr_fr: Choisir le paquet Fanart de genres

[ctx: #31150]
en: Origin
fr_fr: Origine

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
fr_fr: Vidéos musicales non vues

[ctx: #31152]
en: Random music videos
fr_fr: Vidéos musicales aléatoires

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
fr_fr: Aucune extension de ce type n'a encore été installée. Utiliser le navigateur d'extensions pour télécharger des extensions créées par la communauté.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
fr_fr: Appuyer sur OK pour changer de lieu

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
fr_fr: Aucun signet encore créé.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
fr_fr: Choisir le motif d'arrière-plan

[ctx: #31157]
en: Edit categories
fr_fr: Éditer les catégories

[ctx: #31158]
en: Touch mode
fr_fr: Mode tactile

[ctx: #31159]
en: Artwork
fr_fr: Illustration

[ctx: #31160]
en: Show media flags
fr_fr: Afficher les drapeaux de médias

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
fr_fr: Clavier numérique

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
fr_fr: Jouer à vos jeux préférés ou télécharger une extension de jeu parmi celles disponibles depuis le dépôt officiel.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
fr_fr: Afficher le Fanart d'arrière-plan

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
fr_fr: Choisir le type d'identification du profil

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
fr_fr: Nom du profil

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
fr_fr: Avatar du profil

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
fr_fr: Animer l'arrière-plan

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
fr_fr: Afficher les affiches au lieu des miniatures pour les vidéos musicales

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
fr_fr: Paramètres relatifs aux illustrations.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
fr_fr: Affichage à l'écran (OSD)

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
fr_fr: Réglages de l'affichage à l'écran (OSD)

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
fr_fr: Fermer automatiquement l'OSD vidéo

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
fr_fr: Délai de fermeture auto de l'OSD vidéo (secondes)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
fr_fr: Action par défaut lors de la sélection des albums sur l'écran d'accueil

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
fr_fr: Action par défaut lors de la sélection des séries TV sur l'écran d'accueil

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
fr_fr: Action par défaut lors de la sélection des sagas sur l'écran d'accueil

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
fr_fr: Codec vidéo

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
fr_fr: Résolution vidéo

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
fr_fr: Ratio d'aspect vidéo

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
fr_fr: Débit Vidéo

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
fr_fr: Codec audio

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
fr_fr: Chaînes audio

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
fr_fr: Débit Audio

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
fr_fr: Résolution de l'écran

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
fr_fr: Vitesse de rendu système

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
fr_fr: Usage CPU du système

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
fr_fr: Médias

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
fr_fr: Système
