KODI Main - en to hu_hu translation catalogue (167 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
hu_hu: Estuary felszín. Készítette phil65 és Piers. (Kodi alapértelmezett felszín)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
hu_hu: Az Estuary az alapértelmezett felszín a 17.0 és újabb Kodi kiadásokban. Megpróbál könnyen kezelhető és használható lenni, az újonc Kodi felhasználóknak is.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
hu_hu: Az Estuary az alapértelmezett Kodi felszín. Eltávolítása problémákat okozhat

[ctx: #31000]
en: Now playing
hu_hu: Most játszott

[ctx: #31001]
en: Search...
hu_hu: Keresés…

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
hu_hu: Médiaillusztrációk megjelenítése a háttérben

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
hu_hu: Mozi mód

[ctx: #31004]
en: Change mode
hu_hu: Mód változtatása

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
hu_hu: Megnézés 2D-ként

[ctx: #31006]
en: Random movies
hu_hu: Véletlenszerű filmek

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
hu_hu: Nem látott filmek

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
hu_hu: Kategória ablakelemek engedélyezése

[ctx: #31009]
en: Download icons
hu_hu: Ikonok letöltése

[ctx: #31010]
en: In progress movies
hu_hu: Folyamatban lévő filmek

[ctx: #31011]
en: Most played albums
hu_hu: Legtöbbet játszott albumok

[ctx: #31012]
en: Random albums
hu_hu: Véletlenszerű albumok

[ctx: #31013]
en: Random artists
hu_hu: Véletlenszerű előadók

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
hu_hu: Nem játszott albumok

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
hu_hu: Friss felvételek

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
hu_hu: Mostanában játszott csatornák

[ctx: #31017]
en: Rated
hu_hu: Értékelés

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
hu_hu: Mostanában játszott csatornák

[ctx: #31019]
en: Forecast
hu_hu: Előrejelzés

[ctx: #31020]
en: Actions
hu_hu: Műveletek

[ctx: #31021]
en: Misc options
hu_hu: Egyéb beállítások

[ctx: #31022]
en: Sort by
hu_hu: Rendezés

[ctx: #31023]
en: Viewtype
hu_hu: Nézettípus

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
hu_hu: Válassz besorolást a médiaelemek megjelenítéséhez

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
hu_hu: Nem találhatóak kedvencek. Bármely elemet hozzáadhat ehhez a listához a média nézetekből, a környezeti menü használatával.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
hu_hu: Csúsztatott felvétel

[ctx: #31027]
en: Next aired
hu_hu: Következő premier

[ctx: #31028]
en: Show fanart
hu_hu: Illusztráció megjelenítése

[ctx: #31029]
en: Last logged in
hu_hu: Utoljára bejelentkezve

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
hu_hu: Rendszer memóriahasználata

[ctx: #31031]
en: Version info
hu_hu: Verzióinformáció

[ctx: #31032]
en: Order
hu_hu: Rendezés

[ctx: #31033]
en: Your rating
hu_hu: Értékelés

[ctx: #31034]
en: Extended info
hu_hu: Bővített információ

[ctx: #31035]
en: Pages
hu_hu: Oldalak

[ctx: #31036]
en: items
hu_hu: Elemek

[ctx: #31037]
en: Selected track
hu_hu: Kiválasztott sáv

[ctx: #31038]
en: Rewind
hu_hu: Visszatekerés

[ctx: #31039]
en: Fast forward
hu_hu: Előretekerés

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
hu_hu: Fényképezőkép gyártó

[ctx: #31042]
en: Playlist options
hu_hu: Lejátszási lista lehetőségek

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
hu_hu: Adja meg a típust és a szabályokat az intelligens lejátszólista létrehozásához. Ezek a lejátszólisták dinamikusak, és minden médiaelemet figyelembe vesznek az adatbázisban, amelyekre alkalmazhatóak a választott szabályok.

[ctx: #31044]
en: Add group
hu_hu: Csoport hozzáadása

[ctx: #31045]
en: Rename group
hu_hu: Csoport átnevezése

[ctx: #31046]
en: Delete group
hu_hu: Csoport törlése

[ctx: #31048]
en: Available
hu_hu: Elérhető

[ctx: #31052]
en: filtered
hu_hu: szűrt

[ctx: #31053]
en: Arial based
hu_hu: Arial betűkészlet

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
hu_hu: Nyomja meg a [B]Bal[/B] gombot a vissza-, vagy a [B]Jobb[/B] gombot az előrelépéshez

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
hu_hu: Nyomja meg a [B]Jobb[/B] gombot a képkocka léptetéséhez

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
hu_hu: Lejátszólistához

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
hu_hu: Bejelentkezési képernyő megjelenítése indításkor

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
hu_hu: Automatikus bejelentkezés indításkor

[ctx: #31061]
en: Main menu items
hu_hu: Főmenü elemek

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
hu_hu: Válassz időjárás-illusztráció csomagot

[ctx: #31063]
en: Sections
hu_hu: Szakaszok

[ctx: #31065]
en: Video playlist
hu_hu: Videó lejátszólista

[ctx: #31066]
en: Music playlist
hu_hu: Zenei lejátszólista

[ctx: #31067]
en: Event log
hu_hu: Eseménynapló

[ctx: #31068]
en: Choose presets
hu_hu: Válassz előre beállított értékeket

[ctx: #31069]
en: Last Updated
hu_hu: Utoljára frissítve

[ctx: #31071]
en: by
hu_hu: készítette

[ctx: #31072]
en: Power Options
hu_hu: Kikapcsolási lehetőségek

[ctx: #31073]
en: Total length
hu_hu: Teljes hossz

[ctx: #31074]
en: Total duration
hu_hu: Teljes időtartam

[ctx: #31075]
en: Movie sets
hu_hu: Film gyűjtemények

[ctx: #31079]
en: Cast not available
hu_hu: Szereposztás nem elérhető

[ctx: #31080]
en: Ends at
hu_hu: Befejezési időpont

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
hu_hu: Dalszöveg kiegészítő

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
hu_hu: Dalszöveg kiegészítő beállítások

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
hu_hu: Vizualizáció beállítások

[ctx: #31089]
en: Available groups
hu_hu: Elérhető csoportok

[ctx: #31092]
en: Video menu
hu_hu: Videó menü

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
hu_hu: Időjárás információ megjelenítése a felső sávban

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
hu_hu: Dia animációk használata

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
hu_hu: Helyi felirat elérhető

[ctx: #31097]
en: Channel options
hu_hu: Csatorna opciók

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
hu_hu: Válaszd ki a Kodi felhasználói profilod[CR]a belépéshez

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
hu_hu: Ikon Fal

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
hu_hu: Eltolás

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
hu_hu: Infó Fal

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
hu_hu: Fal

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
hu_hu: Ide írja a szöveget…

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
hu_hu: A médiatár jelenleg üres. A saját médiafájlok hozzáadásához, menjen a "Fájlok" menüponthoz, adjon hozzá egy médiaforrást és konfigurálja azt. Miután a forrás hozzáadásra és indexelésre került, böngészni tudja a médiatárat.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
hu_hu: Adjon hozzá videóforrásokat és állítsa be a megfelelő tartalomtípust a médiatárak kialakításához.

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
hu_hu: Széles Lista

[ctx: #31110]
en: Enter files section
hu_hu: Fájlok megadása szakasz

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
hu_hu: Nézd meg a saját fényképeidet vagy tölts le egyet a sok képkiegészítő közül a hivatalos kiegészítő tárhelyről.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
hu_hu: Hangfolyam ki- és bekapcsolása

[ctx: #31113]
en: Search local library
hu_hu: Helyi könyvtár keresése

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
hu_hu: YouTube keresés

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
hu_hu: Felirat váltás

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
hu_hu: Főmenü elem eltávolítása

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
hu_hu: Csomópontok szerkesztése

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
hu_hu: Belépés a kiegészítő böngészőbe

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
hu_hu: Még nincs telepített kiegészítő. Látogass el a kiegészítő böngészőhöz és válassz a gyűjteményből a Kodi felhasználói élmény javítása érdekében.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
hu_hu: Még nem állítottál be időjárás szolgáltatót. Az időjárási adatok megtekintéséhez, válassz egy szolgáltatót és állítsd be a helyet.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
hu_hu: Időjárás-szolgáltató beállítása

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
hu_hu: Nem látott Sorozatok

[ctx: #31123]
en: Same director
hu_hu: Egyazon rendező

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
hu_hu: Nyomja meg a fel gombot a színész információkhoz

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
hu_hu: Nyomjon OK-t a tartalom elolvasásához

[ctx: #31127]
en: Show icons
hu_hu: Ikonok megjelenítése

[ctx: #31128]
en: Contributors
hu_hu: Közreműködők

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
hu_hu: Általános beállítások a felszín minden egyes területére vonatkozóan.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
hu_hu: Főmenüvel kapcsolatos beállítások: állítsa be a főképernyőt az ízlésének megfelelően.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
hu_hu: Válassz felszín-illusztráció csomagot

[ctx: #31132]
en: Select Program
hu_hu: Műsor kiválasztása

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
hu_hu: Felbontás kiválasztása

[ctx: #31134]
en: Remaining
hu_hu: Hátralévő

[ctx: #31135]
en: Binary
hu_hu: Bináris

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
hu_hu: Legfrissebb változtatások...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
hu_hu: Lejátszó

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
hu_hu: Videó dekóder

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
hu_hu: Képpont formátum

[ctx: #31141]
en: Changes for version
hu_hu: Változások a verzióban

[ctx: #31142]
en: Play speed
hu_hu: Lejátszási sebesség

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
hu_hu: Még nem állítottad be a PVT-t. A PVR használata érdekében, válassz egy PVR-ügyfél bővítményt és konfiguráld. Kérünk látogass el a http://kodi.wiki/view/PVR oldalra több információért.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
hu_hu: Belépés a kiegészítő böngészőbe

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
hu_hu: Kiegészítők keresése

[ctx: #31146]
en: In cinemas
hu_hu: Mozikban

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
hu_hu: Hamarosan a mozikban

[ctx: #31148]
en: Categories
hu_hu: Kategóriák

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
hu_hu: Műfaj illusztrációs csomag kiválasztása

[ctx: #31150]
en: Origin
hu_hu: Eredet

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
hu_hu: Nem látott videóklipek

[ctx: #31152]
en: Random music videos
hu_hu: Véletlenszerű videóklipek

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
hu_hu: Nincs telepítve ilyen típusú kiegészítő. Nyissa meg a kiegészítő-böngészőt a közösségünk által létrehozott kiegészítő letöltéséhez.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
hu_hu: Nyomja meg az OK-t a helyek közötti váltáshoz

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
hu_hu: Még nincs létrehozva könyvjelző.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
hu_hu: Válasszon háttérmintát

[ctx: #31157]
en: Edit categories
hu_hu: Kategóriák szerkesztése

[ctx: #31158]
en: Touch mode
hu_hu: Érintős mód

[ctx: #31159]
en: Artwork
hu_hu: Illusztráció

[ctx: #31160]
en: Show media flags
hu_hu: Média ikonok megjelenítése

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
hu_hu: Numerikus billentyűzet

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
hu_hu: Játssz a saját játékaiddal vagy töltsd le a számos játék kiegészítő egyikét a hivatalos tárolóból.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
hu_hu: Illusztráció háttér megjelenítése

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
hu_hu: Válassza ki a profil azonosítását

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
hu_hu: Profilnév

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
hu_hu: Profilkép

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
hu_hu: Animált háttér

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
hu_hu: Poszterek megjelenítése bélyegképek helyett a zenei videóknál

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
hu_hu: Illusztrációval kapcsolatos beállítások.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
hu_hu: Képernyőkijelzés

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
hu_hu: A képernyőn megjelenő (OSD) beállítások

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
hu_hu: Videó OSD automatikus bezárása

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
hu_hu: Videó OSD automatikus bezárási ideje (másodperc)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
hu_hu: Az albumok alapértelmezett kiválasztási művelete a kezdőképernyőn

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
hu_hu: A Sorozatok alapértelmezett kiválasztási művelete a kezdőképernyőn

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
hu_hu: A filmgyűjtemények alapértelmezett kiválasztási művelete a kezdőképernyőn

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
hu_hu: Videó kodek

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
hu_hu: Felbontás

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
hu_hu: Videó képarány

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
hu_hu: Video bitráta

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
hu_hu: Hang kodek

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
hu_hu: Hangcsatornák

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
hu_hu: Audió bitráta

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
hu_hu: Képernyő felbontása

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
hu_hu: A rendszer renderelési sebessége

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
hu_hu: Rendszer CPU használat

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
hu_hu: Média

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
hu_hu: Rendszer
