KODI Main - en to ja_jp translation catalogue (167 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
ja_jp: Estuaryスキン by phil65 and Piers (Kodi デフォルトスキン)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
ja_jp: EstuaryはKodi 17.0およびそれ以上のバージョンで標準のスキンです。ユーザーが初めてKodiに触れる際にわかりやすく使えるようにしてあります。

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
ja_jp: EstuaryはKodiのデフォルトスキンなので、これを削除するとうまく動かなくなる可能性があります

[ctx: #31000]
en: Now playing
ja_jp: 再生中

[ctx: #31001]
en: Search...
ja_jp: 検索...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
ja_jp: 背景にメディアのファンアートを表示

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
ja_jp: シネマモード

[ctx: #31004]
en: Change mode
ja_jp: モード変更

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
ja_jp: 2Dで観る

[ctx: #31006]
en: Random movies
ja_jp: ランダムムービー

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
ja_jp: 未視聴の映画

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
ja_jp: カテゴリーウィジェット有効

[ctx: #31009]
en: Download icons
ja_jp: ダウンロードアイコン

[ctx: #31010]
en: In progress movies
ja_jp: 進行中のムービー

[ctx: #31011]
en: Most played albums
ja_jp: 最も再生したアルバム

[ctx: #31012]
en: Random albums
ja_jp: ランダムアルバム

[ctx: #31013]
en: Random artists
ja_jp: ランダムアーティスト

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
ja_jp: 再生していないアルバム

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
ja_jp: 最近の録画

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
ja_jp: 最近再生したチャンネル

[ctx: #31017]
en: Rated
ja_jp: 評価済

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
ja_jp: 最近再生したチャンネル

[ctx: #31019]
en: Forecast
ja_jp: 予報

[ctx: #31020]
en: Actions
ja_jp: アクション

[ctx: #31021]
en: Misc options
ja_jp: その他オプション

[ctx: #31022]
en: Sort by
ja_jp: ソート

[ctx: #31023]
en: Viewtype
ja_jp: 表示タイプ

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
ja_jp: メディアアイテムへ表示する評価を選択

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
ja_jp: お気に入りは見つかりませんでした。メディアビューでコンテキストメニューを使用してこのリストにアイテムを追加できます。

[ctx: #31026]
en: Timeshift
ja_jp: タイムシフト

[ctx: #31027]
en: Next aired
ja_jp: 次回の放送

[ctx: #31028]
en: Show fanart
ja_jp: ファンアートを見る

[ctx: #31029]
en: Last logged in
ja_jp: 最終ログイン

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
ja_jp: システムメモリ使用量

[ctx: #31031]
en: Version info
ja_jp: バージョン情報

[ctx: #31032]
en: Order
ja_jp: 並べ替え

[ctx: #31033]
en: Your rating
ja_jp: 評価

[ctx: #31034]
en: Extended info
ja_jp: メディア情報

[ctx: #31035]
en: Pages
ja_jp: ページ

[ctx: #31036]
en: items
ja_jp: アイテム

[ctx: #31037]
en: Selected track
ja_jp: 選択したトラック

[ctx: #31038]
en: Rewind
ja_jp: 巻き戻し

[ctx: #31039]
en: Fast forward
ja_jp: 早送り

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
ja_jp: カメラメーカー

[ctx: #31042]
en: Playlist options
ja_jp: プレイリストオプション

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
ja_jp: タイプとルールを指定してスマートプレイリストを作成します。すべてのデータベースから指定したルールを使用し動的なプレイリストを作ることができます。

[ctx: #31044]
en: Add group
ja_jp: グループ追加

[ctx: #31045]
en: Rename group
ja_jp: グループの名称変更

[ctx: #31046]
en: Delete group
ja_jp: グループ削除

[ctx: #31048]
en: Available
ja_jp: 利用可能

[ctx: #31052]
en: filtered
ja_jp: フィルター済み

[ctx: #31053]
en: Arial based
ja_jp: Arialベース

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
ja_jp: [B]左[/B] を押してバックか、[B]右[/B] を押してフォワード

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
ja_jp: [B]右[/B] を押してフレームを進める

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
ja_jp: プレイリストに移動

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
ja_jp: 起動時にログイン画面を表示

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
ja_jp: スタートアップ時に自動ログイン

[ctx: #31061]
en: Main menu items
ja_jp: メインメニューアイテム

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
ja_jp: 天気のファンアートパック選択

[ctx: #31063]
en: Sections
ja_jp: セクション

[ctx: #31065]
en: Video playlist
ja_jp: ビデオプレイリスト

[ctx: #31066]
en: Music playlist
ja_jp: ミュージックプレイリスト

[ctx: #31067]
en: Event log
ja_jp: イベントログ

[ctx: #31068]
en: Choose presets
ja_jp: プリセット選択

[ctx: #31069]
en: Last Updated
ja_jp: 最終更新時刻

[ctx: #31072]
en: Power Options
ja_jp: 電源オプション

[ctx: #31073]
en: Total length
ja_jp: 全長

[ctx: #31074]
en: Total duration
ja_jp: 総時間

[ctx: #31075]
en: Movie sets
ja_jp: ムービーセット

[ctx: #31079]
en: Cast not available
ja_jp: キャストは利用できません

[ctx: #31080]
en: Ends at
ja_jp: 終了時間

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
ja_jp: 歌詞アドオン

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
ja_jp: 歌詞アドオン設定

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
ja_jp: ビジュアライザ設定

[ctx: #31089]
en: Available groups
ja_jp: 利用可能なグループ

[ctx: #31092]
en: Video menu
ja_jp: ビデオメニュー

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
ja_jp: トップバーに天気予報を表示

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
ja_jp: スライドアニメーション使用

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
ja_jp: ローカルの字幕が利用可能

[ctx: #31097]
en: Channel options
ja_jp: チャンネルオプション

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
ja_jp: Kodiユーザープロファイルを選択して[CR]ログインしてください

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
ja_jp: アイコン壁紙

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
ja_jp: シフト

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
ja_jp: インフォウォール

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
ja_jp: ウォール

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
ja_jp: テキスト入力...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
ja_jp: 現在ライブラリには何もありません。手持ちのメディアを追加するにはファイルセクションから設定してください。ソースを追加後インデックス化されライブラリを利用できるようになります。

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
ja_jp: ビデオライブラリに追加するために、適切なコンテンツタイプのビデオソースを追加し設定します。

[ctx: #31106]
en: Teletext
ja_jp: 文字多重放送

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
ja_jp: ワイドリスト

[ctx: #31110]
en: Enter files section
ja_jp: ファイルセクションに入る

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
ja_jp: 個人的な写真を表示またはオフィシャルリポジトリから画像アドオンをダウンロード。

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
ja_jp: オーディオストリームをトグル

[ctx: #31113]
en: Search local library
ja_jp: ローカルライブラリ検索

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
ja_jp: YouTube検索

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
ja_jp: 字幕を切り替える

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
ja_jp: メインメニューから消去

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
ja_jp: ノード編集

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
ja_jp: アドオンブラウザー

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
ja_jp: アドオンはまだ何もインストールされていません。アドオンブラウザを利用してアドオンを追加しましょう。Kodiがより便利になります。

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
ja_jp: 天気プロパイダーを設定していません。天気予報プロパイダーを選択し現在地を設定すれば天気予報を表示できます。

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
ja_jp: 天気プロパイダーを設定

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
ja_jp: 未視聴のTV番組

[ctx: #31123]
en: Same director
ja_jp: 同じ監督

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
ja_jp: 上を押して出演者情報

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
ja_jp: 決定を押してあらすじを読む

[ctx: #31127]
en: Show icons
ja_jp: アイコン表示

[ctx: #31128]
en: Contributors
ja_jp: 協力者

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
ja_jp: このスキンのすべての範囲に一般設定を適用する。

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
ja_jp: メインメニュー関連設定: 好きなようにホーム画面を設定できます。

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
ja_jp: スキンのファンアートパック選択

[ctx: #31132]
en: Select Program
ja_jp: プログラム選択

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
ja_jp: 解像度選択

[ctx: #31134]
en: Remaining
ja_jp: 残り

[ctx: #31135]
en: Binary
ja_jp: バイナリー

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
ja_jp: ここをクリックして最近の変更を見る...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
ja_jp: プレーヤー

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
ja_jp: ビデオデコーダー

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
ja_jp: ピクセル形式

[ctx: #31141]
en: Changes for version
ja_jp: バージョン変更

[ctx: #31142]
en: Play speed
ja_jp: 再生速度

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
ja_jp: まだPVRを設定していません。PVRを使用するには、PVRクライアントアドオンを選択して設定します。詳細については、http://kodi.wiki/view/PVR をご覧ください。

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
ja_jp: アドオンブラウザー

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
ja_jp: アドオン選択

[ctx: #31146]
en: In cinemas
ja_jp: 映画館にて

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
ja_jp: もうすぐ映画館で

[ctx: #31148]
en: Categories
ja_jp: カテゴリー

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
ja_jp: ジャンルのファンアートパック選択

[ctx: #31150]
en: Origin
ja_jp: オリジン

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
ja_jp: 未視聴なミュージックビデオ

[ctx: #31152]
en: Random music videos
ja_jp: ランダムミュージックビデオ

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
ja_jp: この種類のアドオンはインストールされていません。アドオンブラウザを使用して、私たちのコミュニティによって作成されたアドオンをダウンロードしてください。

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
ja_jp: OKを押して場所を切り替える

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
ja_jp: ブックマークをまだ作成していません。

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
ja_jp: 背景のパターン選択

[ctx: #31157]
en: Edit categories
ja_jp: カテゴリー編集

[ctx: #31158]
en: Touch mode
ja_jp: タッチモード

[ctx: #31159]
en: Artwork
ja_jp: アートワーク

[ctx: #31160]
en: Show media flags
ja_jp: メディアのフラグを表示

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
ja_jp: テンキー

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
ja_jp: ゲームで遊ぶ、[CR]もしくは公式レポジトリからたくさんあるゲームのアドオンをダウンロードしてみる。

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
ja_jp: 背景にファンアートを表示

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
ja_jp: プロファイルの確認と種類を選択

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
ja_jp: プロファイル名

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
ja_jp: プロファイルアバター

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
ja_jp: アニメーション背景

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
ja_jp: ミュージックビデオのサムネイルの代わりにポスターを表示する

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
ja_jp: アートワーク関連の設定。

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
ja_jp: 画面上に表示

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
ja_jp: オンスクリーンディスプレイ(OSD)関連の設定

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
ja_jp: ビデオOSDを自動的に閉じる

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
ja_jp: ビデオOSDを自動的に閉じるまでの時間(秒)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
ja_jp: ホーム画面のアルバムのデフォルトの選択アクション

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
ja_jp: ホーム画面上のテレビ番組のデフォルトの選択アクション

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
ja_jp: ホーム画面でのムービーセットのデフォルトの選択アクション

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
ja_jp: ビデオコーデック

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
ja_jp: ビデオの解像度

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
ja_jp: ビデオ アスペクト

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
ja_jp: ビデオのビットレート

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
ja_jp: オーディオコーデック

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
ja_jp: オーディオチャンネル

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
ja_jp: オーディオのビットレート

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
ja_jp: 画面解像度

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
ja_jp: システムのレンダリング速度

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
ja_jp: CPU使用率

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
ja_jp: メディア

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
ja_jp: システム
