KODI Main - en to ro_ro translation catalogue (152 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
ro_ro: Tema Estuary de phil65. (Temă implicită pentru Kodi)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
ro_ro: Estuary este tema implicită pentru Kodi 17.0 și versiunile ulterioare. Încearcă să fie ușor de înțeles și folosit pentru utilizatorii care folosesc Kodi pentru prima dată.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
ro_ro: Estuary este tema implicită pentru Kodi, eliminarea ei poate cauza probleme

[ctx: #31000]
en: Now playing
ro_ro: Acum în redare

[ctx: #31001]
en: Search...
ro_ro: Căutare...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
ro_ro: Arată decorul media ca fundal

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
ro_ro: Modul cinema

[ctx: #31004]
en: Change mode
ro_ro: Schimbare mod

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
ro_ro: Afișează în 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
ro_ro: Film aleator

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
ro_ro: Filme nevăzute

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
ro_ro: Activați widget-urile categoriei

[ctx: #31009]
en: Download icons
ro_ro: Descarcă pictogramele

[ctx: #31010]
en: In progress movies
ro_ro: Filme în curs de vizionare

[ctx: #31011]
en: Most played albums
ro_ro: Cele mai redate albume

[ctx: #31012]
en: Random albums
ro_ro: Albume aleatoare

[ctx: #31013]
en: Random artists
ro_ro: Artist aleator

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
ro_ro: Albume neredate

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
ro_ro: Înregistrări recente

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
ro_ro: Canale redate recent

[ctx: #31017]
en: Rated
ro_ro: Evaluat

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
ro_ro: Canale redate recent

[ctx: #31019]
en: Forecast
ro_ro: Prognoză

[ctx: #31020]
en: Actions
ro_ro: Acțiuni

[ctx: #31021]
en: Misc options
ro_ro: Opțiuni diverse

[ctx: #31022]
en: Sort by
ro_ro: Sortează după

[ctx: #31023]
en: Viewtype
ro_ro: Tip de vizualizare

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
ro_ro: Alegeți clasificarea care să fie afișată pentru elementele media

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
ro_ro: Nu a fost găsit niciun elemen favorit. Puteți adăuga orice element din vizualizările media la această listă folosind meniul contextual.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
ro_ro: Decalaj temporal

[ctx: #31027]
en: Next aired
ro_ro: Următoarea difuzare

[ctx: #31028]
en: Show fanart
ro_ro: Arată decorul

[ctx: #31029]
en: Last logged in
ro_ro: Ultimul autentificat

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
ro_ro: Utilizare memorie sistem

[ctx: #31031]
en: Version info
ro_ro: Informații versiune

[ctx: #31032]
en: Order
ro_ro: Ordine

[ctx: #31033]
en: Your rating
ro_ro: Nota dvs.

[ctx: #31034]
en: Extended info
ro_ro: Mai multe informații

[ctx: #31035]
en: Pages
ro_ro: Pagini

[ctx: #31036]
en: items
ro_ro: Elemente

[ctx: #31037]
en: Selected track
ro_ro: Pista selectată

[ctx: #31038]
en: Rewind
ro_ro: Derulează înapoi

[ctx: #31039]
en: Fast forward
ro_ro: Derulează înainte

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
ro_ro: Producător aparat foto

[ctx: #31042]
en: Playlist options
ro_ro: Opțiuni listă de redare

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
ro_ro: Stabiliți tipul și adăugați reguli pentru a crea o listă de redare inteligentă. Aceste liste de redare sunt dinamice și includ toate elementele media din baza de date care se potrivesc cu regulile alese.

[ctx: #31044]
en: Add group
ro_ro: Adăugare grup

[ctx: #31045]
en: Rename group
ro_ro: Redenumire grup

[ctx: #31046]
en: Delete group
ro_ro: Ștergere grup

[ctx: #31048]
en: Available
ro_ro: Disponibil

[ctx: #31052]
en: filtered
ro_ro: filtrat

[ctx: #31053]
en: Arial based
ro_ro: Cu Arial la bază

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
ro_ro: Du-te la lista de redare

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
ro_ro: Arată ecranul de autentificare la pornire

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
ro_ro: Autentificare automată la pornire

[ctx: #31061]
en: Main menu items
ro_ro: Elemente meniu principal

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
ro_ro: Alegeți pachetul de decoruri pentru vreme

[ctx: #31063]
en: Sections
ro_ro: Secțiuni

[ctx: #31065]
en: Video playlist
ro_ro: Listă de redare video

[ctx: #31066]
en: Music playlist
ro_ro: Listă de redare muzică

[ctx: #31067]
en: Event log
ro_ro: Jurnal de evenimente

[ctx: #31068]
en: Choose presets
ro_ro: Alegeți setările

[ctx: #31069]
en: Last Updated
ro_ro: Ultima actualizare

[ctx: #31071]
en: by
ro_ro: de

[ctx: #31072]
en: Power Options
ro_ro: Opțiuni de alimentare

[ctx: #31073]
en: Total length
ro_ro: Lungime totală

[ctx: #31074]
en: Total duration
ro_ro: Durata totală

[ctx: #31075]
en: Movie sets
ro_ro: Colecție de filme

[ctx: #31079]
en: Cast not available
ro_ro: Distribuție indisponibilă

[ctx: #31080]
en: Ends at
ro_ro: Se termină la

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
ro_ro: Supliment versuri

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
ro_ro: Setări supliment versuri

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
ro_ro: Setări vizualizare

[ctx: #31089]
en: Available groups
ro_ro: Grupuri disponibile

[ctx: #31092]
en: Video menu
ro_ro: Meniu video

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
ro_ro: Arată vremea in bara de sus

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
ro_ro: Folosește animații de glisare

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
ro_ro: Este disponibil un subtitlu local

[ctx: #31097]
en: Channel options
ro_ro: Opțiuni canal

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
ro_ro: Selectați profilul dumneavoastră de utilizator Kodi[CR]pentru a vă autentifica și continua

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
ro_ro: Fundal de iconițe

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
ro_ro: Schimbare

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
ro_ro: Fundal cu informații

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
ro_ro: Fundal

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
ro_ro: Introduceți text

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
ro_ro: Mediateca dumneavoastră este momentan goală. Pentru a o popula cu fișiere media, intrați în secțiunea de „Fișiere”, adăugați o sursă media și configurați-o. După ce sursa a fost adăugată și indexată veți putea să vă răsfoiți mediateca.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
ro_ro: Adăugați surse video și setați tipul de conținut potrivit pentru ca să populați mediatecile video.

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
ro_ro: Listă lată

[ctx: #31110]
en: Enter files section
ro_ro: Intrare secțiune fișiere

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
ro_ro: Vizualizați-vă imaginile personale sau descărcați unul dintre numeroasele suplimente de imagini din depozitul oficial.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
ro_ro: Comută fluxul audio

[ctx: #31113]
en: Search local library
ro_ro: Caută în mediateca locală

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
ro_ro: Caută pe YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
ro_ro: Comută subtitlul

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
ro_ro: Elimină acest element din meniul principal

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
ro_ro: Modificare noduri

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
ro_ro: Navigator suplimente

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
ro_ro: Deocamdată nu aveți niciun supliment instalat. Vizitați navigatorul nostru de suplimente pentru a răsfoi colecția noastră și a vă îmbunătăți experiența cu Kodi.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
ro_ro: Nu ați configura încă un furnizor de informații meteorologige. Pentru a vedea informații meteo, alegeți un furnizor de informații meteo și configurați-vă locația.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
ro_ro: Alege sursa de informații meteo

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
ro_ro: Seriale TV nevăzute

[ctx: #31123]
en: Same director
ro_ro: Același regizor

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
ro_ro: Apasă în sus pentru informații despre actori

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
ro_ro: Apasă „Bine” pentru a citi intriga

[ctx: #31127]
en: Show icons
ro_ro: Arată pictogramele

[ctx: #31128]
en: Contributors
ro_ro: Contribuitori

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
ro_ro: Setări generale care se aplică tuturor porțiunilor costumului.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
ro_ro: Setări conexe meniului principal: Configurați ecranul inițial cum vă place.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
ro_ro: Alegeți pachetul de decoruri pentru costum

[ctx: #31132]
en: Select Program
ro_ro: Selectare program

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
ro_ro: Selectare rezoluție

[ctx: #31134]
en: Remaining
ro_ro: Rămas

[ctx: #31135]
en: Binary
ro_ro: Binar

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
ro_ro: Clic aici pentru a vedea ultimele schimbări...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
ro_ro: Redator

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
ro_ro: Decodor video

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
ro_ro: Format pixeli

[ctx: #31141]
en: Changes for version
ro_ro: Schimbări pentru versiune

[ctx: #31142]
en: Play speed
ro_ro: Viteză de redare

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
ro_ro: Nu ați configurat funcția PVR încă. Pentru a folosi această funcție, alegeți un supliment client PVR și configurați-l. Vizitați http://kodi.wiki/view/PVR pentru a afla mai multe.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
ro_ro: Navigator suplimente

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
ro_ro: Căutare suplimente

[ctx: #31146]
en: In cinemas
ro_ro: În cinematografe

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
ro_ro: În curând în cinematografe

[ctx: #31148]
en: Categories
ro_ro: Categorii

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
ro_ro: Alegeți pachetul de decoruri

[ctx: #31150]
en: Origin
ro_ro: Origine

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
ro_ro: Videoclipuri muzicale nevăzute

[ctx: #31152]
en: Random music videos
ro_ro: Videoclipuri muzicale aleatoare

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
ro_ro: Nu aveți nici un supliment de acest tip instalat. Vizitați navigatorul nostru de suplimente pentru a descărca suplimente create de comunitatea noastră.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
ro_ro: Apăsați OK pentru a comuta între locații

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
ro_ro: Nici un semn de carte creat deocamdata.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
ro_ro: Alege tiparul fundalului

[ctx: #31157]
en: Edit categories
ro_ro: Editare categorii

[ctx: #31158]
en: Touch mode
ro_ro: Mod tactil

[ctx: #31159]
en: Artwork
ro_ro: Creație artistică

[ctx: #31160]
en: Show media flags
ro_ro: Arată marcajele media

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
ro_ro: Tastatură numerică

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
ro_ro: Rulati jocurile personale sau descărcați unul din multele add-on-uri de jocuri din libraria oficiala.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
ro_ro: Arată decorul media ca fundal

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
ro_ro: Alegeți tipul de identificare profil

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
ro_ro: Nume profil

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
ro_ro: Avatar profil

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
ro_ro: Animați fundalul

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
ro_ro: Codec video

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
ro_ro: Rezoluție video

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
ro_ro: Aspect video

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
ro_ro: Codec audio

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
ro_ro: Canale audio

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
ro_ro: Rezoluție ecran

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
ro_ro: Utilizare procesor sistem

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
ro_ro: Sistem
